Ana Sayfa Gündem 2 Aralık 2021 82 Görüntüleme

Başkan Erdoğan: Düşük faizle üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan; kur, faiz ve enflasyon hakkında çok kritik açıklamalarda bulundu. Erdoğan, ”Şu anda performansta üzerinde durduğum, daima söylüyorum diyorum ki faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Bu dört ana başlık bize büyümeyi getirecek.” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle;

Global salgın devrinde her şeyden evvel Türkiye bilhassa bu 3 çeyrekte de farklı bir ayrışım ortaya koydu. Yıl sonu prestijiyle da olumlu ayrışmayı devam ettireceği inancındayım. Bunu yalnızca biz değil OECD’de söylüyor açıklıyorlar. Beklentileri de aşarak bu türlü bir pozisyona gelmiş olması da bilhassa aç kurtlar üzere bekleyenleri de şaşırttı. Biz şaşırmadık. İkinci ve üçüncü çeyrekte aldığımız sinyallerle beklentimiz 10’u bulacağız. Kuşkumuz yok.

“FAİZİ DÜŞÜRÜYORUZ VE ENFLASYONUN DA İNŞALLAH DÜŞTÜĞÜNÜ DAİMA BİRLİKTE GÖRECEĞİZ”

Şu anda performansta üzerinde durduğum, daima söylüyorum diyorum ki faizi düşürmek suretiyle biz yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme. Bu dört ana başlık bize büyümeyi getirecek. Bizim iddiamız minimum 10 ancak bunun üzerine de çıkabilir. Kimi dostlarla yaptığımız özel görüşmelerde de bunun 10’un üzerine çıkabilir kanısını bizimle paylaşıyorlar. Yıl sonu prestijiyle enflasyonda da kendisini gösterecek Buna inanıyorum. Faiz sebep enflasyon sonuçtur. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü daima birlikte göreceğiz.

Biz şu anda daha evvel de olduğu üzere 2 değerli takviye paketi hazırladık. Biri ek istihdama dayanak paketidir. Başkası de imalata dayalı ithal ikamesi dayanak paketidir. 19 yıldır nasıl sanayicisinden esnafına ve dar gelirlisine kadar milletimizin her kısmının yanında durduysak bu periyotta de yalnız bırakmayacağız. İhmal etmedik ve ihmal etmeyeceğiz. Biz bu milletle iktidar olduk ve AK Parti milletin partisidir dedik ve o denli yürüdük.

“GİRİŞİMCİLERE KREDİYE ERİŞİM İMKANI SAĞLANACAK”

Küçük ve Orta Ölçekli işletmelere yönelik 50 kişinin altında çalışanı olan firmalara her yeni istihdam için 100 bin liraya kadar Kredi Garanti Fonu kefaretiyle krediye erişim imkanı sağlıyoruz. Böylelikle yeni istihdam yapacak işletmelere faizsiz kredi imkanı sağlayacağız. 11 bin firmamızın toplam meblağı 11 milyar lirayı bulan bu krediden faydalanmasının önünü açarak 50 bin istihdama imkan sağlayacağız. Bilhassa 58 ilimiz ile ilçelerinde yatırım yaparak istihdam oluşturacak işletmelere bir müjdemiz var. Bu girişimcilerimizin Hazine takviyeli Kredi Garanti Fonu kefareti ile 7 puana kadar faiz dayanağı ile yatırım yapmalarının önünü açıyoruz. Toplam fiyatı 10 milyar lirayı bulan bu krediden öbür vilayetlerimiz de faydalanabilecektir.

Zengini varlıklı yapan model, faizciliktir. Faiz zengini daha güçlü yapar yoksulu de daha yoksul yapar. Türkiye ne vakit yüksek faiz kıskacından çıkmak için atılım yaptıysa döviz kuru üzerinden manipülatif bir baskıya maruz kalmıştır.

“BİZ BU SARMALDAN ÇIKACAĞIZ”

Bir kez bu kur faiz spekülasyonu ile karşı karşıyayız. Bu spekülasyonu evvela biz engelleyebiliriz. Ülkeye giren global fonlar var. Bu fonlar döviz kurunu süreksiz olarak düşürebilir. Ama bu bizim için ülkü olanı değildir. Yükselen kuru düşürmek için her seferinde daha yüksek faiz vermek gerekir. Daima tekrarlanan bu süreç ülkenin varlıklarını global sermayeye yönlendiriyor. Kur faiz enflasyon sarmalına bu türlü sokulduk. Biz kur faiz sarmalında yaşamayacağız. Yatırımı ve üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu sarmaldan çıkmamızı istemeyenler kur oyunları ile bizi tekrar bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bu sefer bunu başaramayacaklar.

Türkiye’nin temel göstergeleri iktisatta çok güçlü. Bizim ekonomik bilgilerimiz aslında zayıf değil pek iyi durumda. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma basamağına gelmiştir ve artık buradan dönmeyeceğiz.

Bu olay yalnızca ülkemizde mi var? Almanya’da, ABD’de, Hollanda’da var mı evet var. Tüm bunlardan Türkiye olarak biz büyük oranda sıyrılmış vaziyetteyiz. Türkiye’nin dinamiklerine güvenen yabancı yatırımcılar için artık vaktidir. Türkiye’ye uzun vadeli yatırım yapanlar her vakit kazanmıştır bundan sonra da kazanacaktır. Biz geçenlerde Ceyhan’da büyük bir tesisin 1 milyar 700 milyon dolarlık temelini attık. Burada inşallah 2,5 yıl içerisinde bitecek ve burada 5 bin civarı bir istihdam olacak. Tıpkı vakitte cari açığımızı da önemli manada aşağı çekecek. Bunun gerisinden yeniden Seyhan’da kimi gelişmeleri takip edenler var biz de takip ediyoruz.

“YENİ İKTİSAT MODELİ İLE YÜKSEK FAİZ İLE SICAK PARA ÇEKME SİYASETİNİ ELİMİZİN ZIDDIYLA İTİYORUZ”

Türkiye’deki sermayenin temsilcisi pozisyonunda olan STK’nın burada kalkıp da bize karşılık yetiştirmeye kalkması çok manidar. Ben onlara diyorum ki kamu bankaları kredi istiyorsanız size kredi vermeye de hazır. Mevcut yatırımlarınızı gelin daha da güçlendirin. Bizim kederimiz var bizim kaygımız ne? Kur faiz sarmalı değil yatırımı yapacak güçlü yatırımcıları arıyoruz. Kâfi ki bize inanç veren yatırımcı olsun. Biz yeni iktisat modeli ile yüksek faiz verecek sıcak para çekme siyasetini elimizin karşıtıyla itiyoruz. Düşük faizle üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz. Kamu bankalarına daima bunu diyorum. Düşük faiz ile siz özel bölüm bankaları ile yarışa girmeyeceksiniz düşük faizle yatırımcıları teşvik edeceksiniz akabinde istihdamı artıracaksınız. İstihdamla birlikte üretimi artıracaksınız üretimle birlikte global sermaye ile ihracatta yarışa gireceksiniz. İhracatta çok iyi durumdayız. 215-220 milyar dolarlara çıktık. Yıl sonuna kadar bu 220’nin üzerine çıkacak.

Biz 6 sıfırı atıyoruz dediğimiz vakit Taksim Meydanı’nda anırırım diyenler vardı. Başbakan olarak talimatı verdim ve 6 sıfırı attık. Sonra onunla övünmeye başladılar. Emsal birçok ekonomik kararın altında benim imzam var. Sen benim bir bakanımsın sen karar mercii değilsin ki.

“BU SARMALA SON VERİYORUZ”

Döviz kurunda kalıcı istikrar, ihracat, turizm ve öteki hizmet gelirleri ile döviz kazanarak olabilir. Faiz artırmanın tahlil olmadığını gördük. Bize dayatılan yüksek faiz siyaseti yeni bir olay değil. Yerli üretimi yok eden üretim maliyetlerini artırarak enflasyonu kalıcı hale getiren bir siyasettir. Sonu olmayan bir sarmaldır. Biz artık bu sarmala son veriyoruz. Bugün geldiğimiz noktada ihracatımızın ithalatımızı karşılama oranı yüzde 90’lara oluşta sıkıntı bu. Turizmde de daima bir toparlanmanın içerisindeyiz. 

Antalya hiç olmadığı kadar Rus turist çekiyor. Rusya ile dayanışmamız bu formda turist akını da sağlıyor. Cari fazlası vermeye başladık. İnşallah önümüzdeki sene yıllık bazda da cari fazlaya geçeceğimiz anlaşılıyor ve buna da inanıyorum.

“BUNLARI ULUSAL GÜVENLİK ŞURASI’NDA GÖRÜŞMEYECEĞİZ DE NEREDE GÖRÜŞECEĞİZ”

Ekonomik güvenlik ulusal güvenliğin bir kesimidir. Türkiye iktisadı güçlüdür. Makro göstergelerimiz ve son devirdeki ekonomik performansımız pek iyi durumdadır. Döviz kurunda gördüğümüz son hareketlerin ekonomik temeli olmadığı da açıktır. Bunu anlayanlar var anlamayanlar var. ülkemizin giderek güçlenmesi elbette kimilerini rahatsız ediyor. Düşünün ana muhalefetin başındaki kişi bundan önemli manada rahatsız oluyor. Ulusal Güvenlik Konseyi bu noktada bu bahislerin görüşüldüğü yer olamazmış. Hakikatten bu kişi daha siyaseti anlamış değil siyaseti bilmiyor. SSK’yı batıran o zihniyet o baş hala tıpkı yerde. Sen zati SSK’yı batırdın sen değil misin Toplumsal Sigortalar Kurumu hastanelerinde insanların morglarda öldüğü devrin sorumlusu sen değil misin? Merhum Savaş Ay’ın programını hiç unutmuyorum. Adeta bay Kemal ile dalga geçiyordu. Bunların sorumlusu siz değil misiniz diye o da topu öbür yere atıyordu. Bunları Ulusal Güvenlik Şurası’nda görüşmeyeceğiz de bunları nerede görüşeceğiz. Şunu bir sefer bilmesi lazım Türkiye eski Türkiye değildir. Türkiye finans piyasaları üzerinden ekonomik tehditlere pabuç bırakmaz. Gerçek ekonomimiz bu tehditleri büsbütün boşa çıkaracak güç ve kabiliyettedir.

“FAİZİN DÜŞTÜĞÜNÜ KURU TETİKLEYEN FAİZİN DÜŞÜŞÜ NEDENİYLE KURDA DA GÜZELLEŞME GÖRECEĞİZ”

Faiz zengini daha güçlü yoksulu daha yoksul yapar. Şu anda benim olağan vatandaşım faiz sarmalı altında inim inim inler. Bakın Ana Muhalefetin başındaki zat ne diyor indirin 1’e biz destekleriz. Ben aksini söylemiyorum lakin benim şu anda tek başıma bu türlü bir karar alma yetkim var mı yok. Gidip Merkez Bankası’nı ziyaret ettikten sonra yaptığı açıklamalar da belirli. Merkez Bankası’nı yıpratacak açıklamalar da yaptı. Zati yanındaki sözcü olan zatda iyi bir faizcidir. Kendisi aslında bu işlerden anlamaz. Biz inşallah seçim öncesine kadar önemli manada bu faizin düştüğünü kuru tetikleyen faizin düşüşü nedeniyle kurda da düzgünleşme göreceğiz. Buna enflasyon da dahil. Bu türlü bir süreç olacak lakin muhalefetin faiz indirimine ait açıklamaları bizim gerçek yolda olduğumuzun teyididir. 

“ÜLKEMIZI BU YÜKSEK FAIZ ÇIKMAZINDAN KURTARMAMIZ LAZIM”

Faizler, enflasyon dünyada ortadadır. Şu anda ABD’de, Avrupa’da faiz oranlarına enflasyona bakalım. Bizimle mukayese edilemeyecek derecede yüksek faizlerinin enflasyonlarının olduğunu görüyorsunuz. Sıkıntımız şu ülkemizi bu yüksek faiz çıkmazından kurtarmamız lazım. ABD’de G20 ülkeleri olarak baktığımızda 4,9 olarak gözüküyor. İngiltere 6,6 olarak gözüküyor. Türkiye’de 7,4 malum. Çin’e bakıyoruz 4,9. Hepsinden biz ayrışmış durumdayız. İnşallah yıl sonu prestijiyle da onlardan çok farklı bir yere geleceğiz. Bizim sıkıntımız yatırımları ve yerli üretimi desteklemek ve artırmaktır.

Vatandaşımız biz bu işi çok iyi biliyoruz diyenlerden fersah fersah ileride. Yüksek faiz bir kez maliyetleri artırır mı düşürür mü? Artırır zira bu faizin dayattığı yer neredir? Maliyetlerdir bu maliyetler de bunu alan esnaf ne yapacak sattığı esere ek edecek. Bunun faturasını vatandaş ödeyecek. Kalkıp esnaf bu faizin bedelini kendi ödemez. Bunu vatandaştan alır. Maliyet enflasyonu dediğimiz şey de bu türlü doğuyor.

“STOKÇULUĞUN DİNİMİZDE YERİ YOKTUR”

Stokçuluğun bir daha yine düzenleyip bu işin cezai müeyidesinin artması lazım. Stokçuluk dinimizde yeri olmayan bir bahistir. Stokçuluk bir nevi hırsızlıktır. Fahiş fiyatlarla uğraş noktasında ilgili Bakanlarımıza dedik ki bu adımları atacaksınız yalnızca denetleme yetmez. Yasal düzenleme yapıp fahiş fiyat artışı yapanların üzerine gidip malı piyasadan çekenleri yakaladığımızda onlara gerekli müeyideleri uygulayalım. Bu yalnızca soğan, patates olayı değil endüstride de buna benzeri stokçuluk yapanlar var. 

ABD’de enflasyon son 31 yılın en yüksek düzeyine çıktı. Almanya’da enflasyon son 28 yılın doruğuna çıktı. Elbette Türkiye’nin bu global fiyat artışlarından etkilenmemesi mümkün değil. Lakin biz kamu maliyesindeki imkanlarımızı da kullanarak güç başta olmak üzere maliyet artışlarını vatandaşlarımıza yansıtmamak için gerekenleri yapıyoruz. Global kaynaklı bir enflasyon artışı kelam konusu. Yıl sonu prestijiyle fırsatçıları da defederek olumlu sonuçlar alacağız.

Güçte doğal gazda Avrupa ile mukayese edilemeyecek kadar fiyatlarımız ucuz. Bir kez bu gerçeği muhalefet görmek istemiyor. Avrupa’da fiyatlar bizimle mukayese edilemeyecek derecede çok daha kıymetli. Biz ise bu kadar ucuz fiyatla doğal gazı verirken, enerjiyi verirken palavra yanlış her türlü haberleri uyduruyorlar. Artık biz yalancı ile nereye kadar yarışacağız. Benim de bir huyum var. Palavrayla bunları mukabele etmek değil ama biz sayıları konuşturuyoruz. İnansanız da inanmasanız da biz sayılar ortada maliyetinin çok çok altına bunu veriyoruz ve kelamımız şu biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.

Minimum fiyat devlet emekçi ve patrondan oluşan üçlü bir yapı, komite tarafından belirleniyor. Bizler de bu işin müzakerelerini yaptık taban fiyat konusunda 2022’den itibaren kıymetli kazanımlar elde edildi. Taban fiyat 184 lira iken 2 bin 825 liraya biz çıkardık. Minimum fiyat 2002 yılından bu yana nominal olarak 15,3 kat arttı. Birebir devir için minimum fiyatın gerçek oranı da yüzde 131 olarak gerçekleşti. Minimum fiyatın gerçek bedelinin artması emekçilerimizin satın alma gücünün arttığının da göstergesidir. Taban fiyatta 2002 yılında 14. sırada olan ülkemiz 2021 yılında 10. sıraya yükseldi. personellerimizin satın alma gücünü yükseltmeye devam edeceğiz. Babayiğitlik bize yakışır evelallah biz de bunu inşallah ilgili Bakanım gerekse heyeti gerekse tekrar çalışma arkadaşlarım geniş istişareler yapmak suretiyle çok fazla uzatmadan kararımızı vereceğiz.

Emekliler her vakit için bizim önceliklerimiz ortasında yer aldı. Bundan sonra da birebir biçimde olacaktır. Onlara bütçe imkanları zorlanarak kıymetli iyileştirmeler yapıldı yapılmaya da devam edecek. Emekliler için eziyet olan fiş toplama eziyeti vardı. Biz onu da kaldırdık. Aylıklara yüzde 4-5 ek yaptık. 2012 yılında İntibak Kanunu’nu çıkararak emekli aylıklarında artış oldu bunu da biz yaptık. Emekli aylıklarına yüzde 15 uygunlaştırma yaptık. Bununla da kalmadık 2018 yılında Ramazan ve Kurban bayramlarında yılda iki bayram için 2 bin lira bayram ikramiyesi vermeye başladık. 2021 yılında bu meblağı 2200 liraya yükselttik. 2021 yılında toplam 25 milyar lira bayram ikramiyesi ödedik. Aylıklara seyyanen ve oransal yapılan artışlarla emeklilerimize verilen bayram ikramiyeleri ile emekli aylıklarına gerçek olarak yüzde 44 ile yüzde 388 oranında artış sağlamış olduk. Ülkemizde 2002 yılında emekli sayımız 6,5 milyondu 2021 ekim prestijiyle 13,5 milyona emeklilerimizin sayısı ulaştı. 6. Periyot Toplu Mukavelede 3600 ek göstergenin 2022 sonuna kadar tamamlanmasını kararlaştırdık.

Gemiler konusu çok kıymetli. Biz iktidara geldiğimizde kiralama yoluyla bu işi yürütüyorduk. Lakin para vermiyorduk. Diyorduk ki bulursanız doğal gazı bunu yüzde 50 yüzde 50 paylaşırız. Sondaj çalışmaları yapılıyor, sismik araştırmalar yapılıyor ancak sonuç alınamıyordu. Daha sonra biz kendimiz bu adımı attık. İki tane sismik araştırma gemisi ve akabinde sondaj gemileri aldık. Gemilerimizin sayısı 5’e çıktı. Artık 6. gemimiz sondaj gemisi olarak ona kavuştuk. Sondaj gemisi sıfır. İnşallah şöyle birkaç ay içerisinde teslimi yapılacak. Bununla birlikte bu 4 tane sondaj gemisine 2 de sismik araştırma gemisine sahip olmuş olacağız. Bunlarla Karadeniz’de, bilhassa Akdeniz’de orada olsun çalışmalarımızı çok daha ağır çok daha özgüvenle yapmış olacağız. Bu birilerini önemli manada rahatsız ediyor.

Deniz tabanı üretim sistemleri ile kara tesislerinin materyal temini ve inşaat çalışmaları tüm süratiyle devam ediyor. Tüm çalışmaları 2022 yılının birinci yarısında başlatmayı planlıyoruz. Sakarya Gaz Alanı’nda birinci fazda 10 kuyudan günlük 10 milyon metreküp üretim yapmayı planlıyoruz. İkinci fazın tamamlanmasının akabinde açılacak kuyu sayısına bağlı olarak bu sayı 40 milyon metreküpe çıkacak. Yeni muştular için takımlarımız hem arama hem de sondaj faaliyetleri ile ağır çalışma yürütüyor.  

Bu gemilere sahip olmak o denli kolay bir iş değil. TPAO’nun bu gemilere sahip olması ve bütün sismik araştırmalar öbür tarafta sondaj çalışmaları bu gemilere girdiğimiz vakit onların çalışmasını gördüğümüzde hakikatten mutluluğumuz çok farklı boyutlara ulaştı. Hele hele artık doğal gazın çıktığını gördüğümüzde onun keyfi bir öteki olacaktır. Buradan doğal gazımızı çıkarıp milletimizle paylaşmamız da farklı olacaktır.

”TÜM KURUMLARIMIZLA VATANDAŞIMIZIN YANINDA OLDUK”

Dün fırtına nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Azerbaycan’da bir helikopterin düşmesi sonucunda 14 Azeri kardeşimiz şehit oldu. 2 yaralı var ve İlham Aliyev kardeşimize başsağlığı temennisinde de bulundum. Allah’tan şehitlerimize de rahmet diliyorum. Tıpkı formda Malatya’da, Elazığ’da hepimizi yasa boğan bu sarsıntılarda canımız çok yandı. Bizler de hiç gecikmeden hızla İzmir’de olsun daha evvel Malatya, Erzincan buralarda olduğu üzere çabucak konutların üretimine başladık. Tüm kurumlarımızla vatandaşlarımızın yanında olduk. Depremzedelerin yarasını sarmak için de toplamda 35 bin 28 konut, 4 bin 104 köy konutu ve 353 iş yeri inşa ediyoruz. İzmir’de vatandaşlarımızın memnunluğu bizleri çok çok memnun etti. Konutların hoşluğunu gördükçe de ayrıyeten keyifli oluyoruz.

“MİLLETE HAYRI YARARI OLMAYANLAR GÜNDEMİ SEÇİMLE MEŞKUL EDEREK KELAMIM ONA SİYASET YAPTIKLARINI SANIYORLAR”

Kaç kez söyledik bilemiyorum. Söyleyecek rastgele bir kelamları olmayınca bununla oyalanıyorlar. Millete hayrı yararı olmayanlar gündemi seçimle meşgul ederek kelamım ona siyaset yaptıklarını sanıyorlar. Global gelişmelere bağlı olarak bu yaşanan döviz hareketliliğini mazeret ederek seçim müziği söyleyenler halkı sokağa çağırıyorlar. Ben milletime verdiğim kelamı tutan bir siyasetçiyim. Cumhur İttifakı da kelamın erlerinin kurduğu bir ittifaktır. Vatandaşlarımız Haziran 2023’de sandık başına gidecek ve tercihini AK Parti ve Cumhur İttifakı’ndan yana kullanacaktır. Bundan hiç kuşkum yok. Haziran 2023’te milletimiz gereken dersi gerekenlere verecektir.

“BU ÜLKENİN YÜZDE 52’SİNE GAYRİ ULUSAL DİYECEKSİN SONRA HELALLEŞMEYE ÇIKACAKSIN”

Ülkenin vatandaşlarına AK Parti’ye oy verdiler Erdoğan’ı desteklediler diye kullanılan oylarda gayri ulusal tabirini kullanmak aymazlıktır, gafilliktir. Bu ülkenin yüzde 52’sine gayri ulusal diyeceksin sonra helalleşmeye çıkacaksın. Bu durum bile bay Kemal’in ne kadar samimiyetsiz olduğunun göstergesidir. O belge o kadar kabarık ki, mağdur ettikleriyle helalleşmeye başlasa bile hepsinden helallik almaya ömürlerinin yeteceğini sanmıyorum. CHP zihniyeti o kadar çok mağdur bıraktı ki onlarla helalleşme bu dünyada bitmez. Bir kez başörtülülerden helallik istemesi lazım. 146 Azerbaycanlı kardeşimizden helallik istemeleri lazım. Azerbaycanlı kardeşlerimiz Rus zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınmıştı. MaAlesef Azerbaycanlı kardeşlerimiz Stalin’e teslim edildi ve katledildiler. Bizi siz öldürün dediler. Bu CHP bu işte. Bunlarla niçin helalleşeceksin. Varsayalım mağdur ettikleri kısımlarla helalleştiler ya mazlum Filistinlilerle, Suriyelilerle, Afrika halkları ile nasıl helalleşecekler. Her bir adımımızı engellemeye çalışmadılar mı? Bay Kemal SSK Genel Müdürlüğü devrinde tedavi borcu nedeniyle evladının cenazesini alamayan vatandaşlarla evvel bir helalleşsin bakalım. Bay Kemal seçimler Haziran 2023’te.

BATI’NIN TERÖR ÖRGÜTLERİNE DAYANAĞI

TRT’yi başarılı çalışması münasebetiyle tebrik ediyorum. Terör örgütlerinin nasıl takviye gördüğünü. Dünyanın gözleri önüne seren bir çalışma oldu. DEAŞ ile gayret mazeretiyle birtakım ülkeler tarafından PKK/YPG’ye verilen dayanak kabul edilemez. DEAŞ ile çaba ettiği tezi ile PKK/YPG’ye takviye verenlere 4 bin 500’den fazla DEAŞ’lı teröristi etkisiz hale getirdiğimizi hatırlatmak isteriz. Lafarge firmasının DEAŞ ile kontaklı faaliyetleri bu çerçevede Fransız yargısı tarafından ortaya konmuş ve karara bağlanmıştır. Lafarge’ın bilhassa bu terör örgütlerine verdiği takviyeyle de bunların oralarda açmış olduğu tüneller, yer altı yapılanmaları Lafarge’nin dayanağı ile olmuştur. Bunu Macron’a da söyledim. Lafarge’ın verdiği dayanaklarla terör örgütü buralarda bu tıp çalışmalar yaptılar. Yani hiç bilgisi yokmuş haberi yokmuş üzere bu tıp ayaklara giriyor. Bu biçimde işi sıyırmaya çalışıyor. Bunlar bu türlü, bunlar malesef iki yüzlü. O denli de olsa bu türlü de olsa hamdolsun bizim Mehmetçik’imiz bunları gömdü. Şehitlerimiz oldu lakin şehitlerimizin yerleri cennet. Onların bütün yakınlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun diyorum. 

“KÖRFEZ ÜLKELERİ İLE ORTAMIZDA ÇOK ÖNEMLİ BİR İŞ BİRLİĞİ POTANSİYELİ MEVCUT”

Biz Katar’a kalkıp da BMC’yi satmadık. BMC yalnızca Katar BMC’ye ortak oldu. O da yüzde 49, 51 biz. Bu ortaklığımızla birlikte birebir vakitte da ürettiklerimizin gerek pazar olarak belirli yerlere satılmasında onların da olumlu çabalarıyla Arifiye’deki palet fabrikasının da onarımı oranın elden geçirilmesine bilhassa bu paydaşlığın çok büyük yararı oldu. Artık ise tabi bizim Abu Dabi idaresi ile attığımız adım tarihi bir adım. 11 milyar dolarlık ön mutabakat yapıldı. Bu ortada tabi atılmış yeniden adımlar var. Yaptığımız ikili görüşmede de inşallah şubat ayı üzere nasip olursa benim bir iade-i ziyaretim olacak.

Bizim Birleşik Arap Emirlikleri ile olan süreç çok farlı bir pozisyona erişmiş olacak. Dargın küskün olduğumuz vakit ondan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyor bu CHP, adımları bir arada attığımızda da bunlar niçin barıştılar deyip oradan kendilerine sermaye çıkarmaya çalışıyorlar. Artık inşallah şubatın birinci yarısında oradayım. Bunun dışında tekrar bölge ülkeleri içerisinde Bahreyn onların bize gelme durumları var. Onlarla görüşmelerimizi yapacağız. İnşallah Suud ile olan münasebetleri daha iyi bir duruma getirme uğraşında olacağız. Kadim tarihi biz bir arada inşa ettik, birlikte paylaştık paylaşıyoruz bizim Körfez ülkeleri ile ortamızda çok önemli bir iş birliği potansiyeli mevcut. Karşılıklı yarara dayalı yeni projeleri de ortak yatırımlar için bir fırsat olarak görüyoruz.

Haber7

50 tl deneme bonusu veren siteler hack forum hack forumu hack forum gaziantep escort gaziantep escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı
izmit escort Ataşehir escort ankara escort bostancı escort kadıköy escort muğla escort hack forum bahis forum forum bahis babilbet fethiye escort slot siteleri deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler en güvenilir casino siteleri hack forum warez forum hack forum warez forum hack forum warez forum