Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2020 17 Görüntüleme

Karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar belli oldu! Okullar ne zaman açılacak?

Üniversitelerde yüz yüze eğitimle ilgili gelişmeler son dakika açıklamaları ile takip ediliyor. 2020 2021 eğitim öğretim yılı üniversitelerin açılacağı tarih için YÖK 1 Ekim tarihini işaret etmişti ve çoğalan hadise sayıları sebebiyle uzaktan eğitime geçilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, üniversitelerde yüz yüze eğitimin kısa müddette başlanmasının hedeflendiğini duyurdu. Birtakım üniversitelerde online eğitim devam ederken Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’dan son dakika açıklama geldi. Bakan Koca, “Bu periyotta yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler ortasında salgının seyrini biz bilmek istiyoruz. 3 haftalık sürecin sonucuna nazaran bir kıymetlendirme yapılacak.” dedi. Bu açıklamaların akabinde üniversitelerde yüz yüze eğitim modeline geri dönecek öğrenciler, yeni periyotta maddi badire yaşamamak ismine burs araştırmaları yapmaya başladı. Pekala 2020-2021 karşılıksız burs veren vakıflar ve kurumlar hangileri?

 

ÜNİVERSİTELER NE VAKİT AÇILACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah mümkün olan en kısa müddette yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz.” sözlerini kullandı. “Yeni bir projenin muştusunu paylaşmak istiyorum: YÖK-Anadolu projesi.” diyen Erdoğan, “Bu çalışma Anadolu’daki yeni gelişen üniversiteleri nispeten daha gelişmiş üniversitelerle eşleştirerek, eksikliklerin süratlice giderilmesini hedefliyor.” diye konuştu..

 

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Heyeti Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, bir gazetecinin üniversiteler ne vakit açılacak sorusuyla ilgili şunları söyledi;

Bu periyotta yüz yüze eğitimin başladığı öğrenciler ortasında salgının seyrini biz bilmek istiyoruz. 2 hafta geçtikten sonra başlayan yaş kümesiyle ilgili hadise sayısını değerlendirip kademeli geçişe de geçmiş olacağız. O yüzden 3 haftalık sürecin sonucuna nazaran bir kıymetlendirme yapılacak.

İLİM YAYMA VAKFI

Yüksek lisans öğrencileri için İlim Yayma Vakfı bünyesinde Burs Komitesi tarafından belirlenmiş şartlar doğrultusunda yıllık olarak burs verilecektir. Burs ölçüsü 2019-2020 akademik yılında aylık 1.250 TL olup mühleti 12 aydır. Yıl sonunda bursun devamlılığı için müracaat yenilenmelidir. Müracaatlar, yalnızca Vakfımızın www.iyv.org.tr internet sayfasından yapılmaktadır. Elden yahut posta yoluyla müracaatlar kabul edilmemektedir.

ACUN MEDYA BURS BAŞVURUSU

Acun Medya, 2020 eğitim öğretim yılında ülkemizde uygulanacak olan uzaktan eğitim çalışmaları için öğrencilerin yanında. EBA sisteminde ve öğretmenlerin zoom üzerinden yapacakları derslerde kullanılması için TV8 ekranlarında dayanak programları yapıldı. Firma, TV8 kanalında düzenlediği takviye ve yardımlaşma kampanyası ile milyonlarca çocuğa bilgisayar ve tablet armağan edecek. Bu iş ve süreçler Ulusal Eğitim Bakanlığı aracılığı ile yapılacak olup direkt yardım yapılmamaktadır.

İnternet üzerinden ve resmi kaynaklardan yaptığımız araştırmaya nazaran, Acun medya online olarak rastgele bir burs başvurusu almamaktadır. Bu bahsin nereden gündem olduğu ise şimdi muhakkak değil. Başarılı öğrencilere burs veren ve etkin olarak müracaatta bulunabileceğiniz kurumlar ile Ağustos 2020 ile ilana başladılar.

ENSAR VAKFI

Ensar Vakfı kurulduğu 1979 yılından itibaren üniversite öğrencilerinin maddi gereksinimlerine yönelik burs imkanları sunmaktadır. Kuruluşundan bu yana eğitime odaklanan vakıf bu alanda Lisans ve Lisansüstü öğrencilerini çeşitli hallerde desteklemektedir. Burs koşullarını sağlayan yurt içindeki ve yurt dışındaki gereksinimli öğrencilere her yıl nizamlı olarak maddi yardım yapılmaktadır. Ensar Vakfı kurulduğu 1979 yılından itibaren üniversite öğrencilerinin maddi gereksinimlerine yönelik burs imkanları sunmaktadır. Kuruluşundan bu yana eğitime odaklanan vakıf bu alanda Lisans ve Lisansüstü öğrencilerini çeşitli biçimlerde desteklemektedir. Burs kurallarını sağlayan yurt içindeki ve yurt dışındaki gereksinimli öğrencilere her yıl sistemli olarak maddi yardım yapılmaktadır

BAŞKAN

Her yıl binlerce imam hatipli öğrenciye burs imkânı sunan LİDER İmam Hatipliler Derneği, bu yıl da öğrencilere eğitim takviyesini sürdürüyor. ÖNDER’in burs imkânından imam hatipte okuyan öğrenciler ve imam hatipten mezun olan üniversite öğrencileri ile vakıf üniversitesinden %100 burslu olan imam hatip öğrencileri faydalanabilecek.  Ayrıyeten geçen yıl ÖNDER’den burs alan öğrencilerin de bu sene sistemden tekrar müracaat yapmaları gerekiyor. Öğrenciler tekrar müracaat yapmamaları halinde burs haklarını kaybedecekler.

TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI

Toplum Gönüllüleri Vakfı karşılıksız burs vereceği öğrencilerden öncelikli olarak haftada en az 4 saat toplumsal sorumluluk projelerinde yer almalarını istiyor. İkinci kaide ise bursun devamlılığı için öğrencilerden akademik muvaffakiyet devamlılığı talep ediyor.

MEHMET KUVVETLİ VAKFI

Burs kapsamında belirlenmiş devlet üniversiteleri, devlet konservatuarları ile %100 burslu olarak vakıf üniversitelerinde okuyan, muvaffakiyet ve muhtaçlık kriterini karşılayan öğrencilere verilen burslardır. Belirlenmiş bu üniversitelerde 2015 – 2016 periyodundan itibaren kısım sonlandırılması getirilmiş ve bu devirden başlayarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakülteleri,

Mühendislik

Hukuk

Endüstriyel

Tasarım

Matematik

Fizik

Kimya

Tıp

Sosyoloji

Psikoloji

Mimarlık

kısımlarında okuyan öğrencilere burs veriliyor…

Müracaatlar ilgili üniversitelere şahsen yapılıyor, vakıf üzerinden ferdî müracaat alınmıyor.

VEHBİ KOÇ VAKFI

Vehbi Koç Vakfı üniversite öğrencilerine en yüksek burs ölçüsünü veren vakıf olarak biliniyor. Meslek Lisesi Meleket Problemi Projesi dahil 10 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor.

ANADOLU VAKFI

Burs müracaatları, Burs Müracaat Sistemi üzerinden online olarak yapılır.

TÜBİTAK 

2205 Yurtiçi Lisans Burs Programı kapsamında burs verilen temel fen bilimleri alanlarına Astronomi ve Uzay Bilimleri de dâhil edilmiştir. Üniversite imtihan sıralamasında birinci 25.000’e girip Astronomi ve Uzay Bilimleri kısmına yerleşip programa 2018 yılı 2 inci devir müracaat yapan lisans öğrencilerine, müracaat kaidelerini sağlamaları durumunda burs tahsis edilecektir.

ETİ

ETİ mali imkânları hudutlu olan başarılı öğrencilere, ‘Yüksek Tahsil İhtiyaç’ bursu vermektedir. Ayrıntılı bilgi için sitesini ziyaret edin.

DARENDELİLER EĞİTİM VAKFI

Darendilliler Eğitim Vakfı Karşılıksız burs veren öğrencilerinden “Kamu haklarından yasaklı olmamak, T.C. vatandaşı olmak, Türkiye’de ikamet ediyor olmak Doğal afet, kaza üzere çeşitli nedenlerle mağdur duruma düşen ve bu durumlarını belirleyen öğrenciler burstan öncelikle yararlandırılır, Aylık nakit ödeme halinde öbür bir burs takviyesi almıyor olmak, ( KYK Hariç) Tıpkı aileden DASEV Burs Programı’na devam eden diğer bir öğrencinin olmaması, Müracaatlarda puanların eşit olması halinde kız çocuklarına öncelik tanınır üzere koşullar aramakta.

YÜZYIL EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

(YEKÜV)YÜZYIL Eğitim ve Kültür Vakfı, öğrencilere tahsil müddeti boyunca her periyot muvaffakiyetlerini belgeledikleri sürece mezun olana dek karşılıksız burs imkanı sağlıyor. Buna ek olarak öğrencileri toplumsal ve kültürel projelerde bulunmalarını talep eden vakfın burs ölçüsü ise idare kulunca belirleniyor.

HACI ÖMER SABANCI VAKFI

Hacı Ömer Sabancı Vakfı, her yıl belirlediği taban puanını baz alarak öğrencilere burs imkanı sağlıyor.

İSTANBUL SANAYİ ODASI VAKFI

Dilekçe ile burs müracaatlarını alan İstanbul Sanayi Odası Vakfı, belirlediği uygun adaylara geri ödemesiz burs imkanı sağlıyor. 

İSTANBUL TİCARET ODASI

Her yıl Ekim – Kasım aylarında burs müracaatlarını kabul eden İstanbul Ticaret Odası İstanbul vilayet sonları içerisinde devlet üniversitesinde ve iktisat ile ilgili bir kısımda okuyan öğrencilere burs imkanı sağlıyor. Geri ödemesiz verilen bursu alan öğrencilerinde yaş hudut ve tahsil hayatı boyunca alt sınıftan dersleri olmamaları gerekiyor. Buna ek olarak ikinci öğretim okuyan öğrencilerin burs başvurusunu kabul etmiyor.

ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI

Ulusal Eğitim Bakanlığı, yükseköğrenim kurumlarının öğretmen yetiştiren fakültelerini birinci beş tercihi içinde yazan ve bu kısma girmeye hak kazanan öğrencilere dört yıl boyunca her ay karşılıksız burs veriyor.

KIZILAY GENÇLİK MÜDÜRLÜĞÜ

Dernekçe verilmekte olan karşılıksız burs yardımları, toplumsal himayeye muhtaç, kendi imkânları ile tahsil hayatlarını devam ettiremeyen öğrencilere verilmekte olup öğrencinin başarılı olması ve sınıfta kalmaması gerekmektedir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler sınıflarını geçtikleri ve rastgele bir halde tahsillerine orta vermedikleri takdirde bursları tahsil hayatları boyunca devam etmektedir.

ALARKO EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI

Alarko Eğitim ve Kültür Vakfı – Kıymetli Notlar Burs müracaatları okulların burs ofislerine yapılmalıdır.ALEV direkt burs başvurusu kabul etmemektedir. Okulların burs ofisleri bildirilen kontenjan kadar öğrenciyi seçer ve ALEV idaresine iletir.

AYDIN DOĞAN VAKFI

Eğitim, Aydın Doğan Vakfı’nın kuruluşundan bugüne kadar misyon edindiği, öncelikli dayanak alanlarından biri olmuştur. Eğitime yapılan takviye ve teşvikler ile iktisada ve nitelikli işgücü gelişimine yapılan katkı bu misyonun en değerli göstergesi olmuştur. Bunun yanı sıra, Aydın Doğan Vakfı, toplumsal cinsiyet eşitliğine katkıda bulunmak hedefiyle bilhassa genç bayanların güçlenmesi için eğitim ve eğitimden işgücüne geçiş odaklı çalışmalar da gerçekleştirmektedir. Medya ve bağlantı çalışmaları, Aydın Doğan Vakfı’nın önemsediği ve dayanak verdiği bir öbür alan pozisyonundadır. Medya alanında yürütülen çalışmalarla yakından ilgilenen Vakıf, bu alanda kültürel ve toplumsal ilerlemenin hızlanması için her türlü dayanağı sağlamaktadır.

İZZET BAYSAL BURSU

İzzet Baysal Vakfı Burs Yönetmeliği şu halde; 

1. Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin dört yıllık kısımlarına en yüksek puanla birinci sırada kayıt yaptıran birinci öğretim lisans öğrencilerine vakfımız tarafından burs verilmektedir. 

2. Kısım birincilerinden sonra gelen en yüksek puanlı Bolu’lu bir öğrenciye daha vakfımız burs vermektedir. Bu öğrencilerin, Bolu Merkez İlçe yahut başka İlçe ve köylerinde doğup, buraların nüfusuna kayıtlı olması gerekmektedir. 

ESKİŞEHİR SANAYİ ODASI BURSU

Burs almak isteyenlerin;

Eskişehir doğumlu yahut vilayet sonları içinde yer alan bir ortaöğretim kurumundan mezun olması,

Burs almaya muhtaç durumda olması,

25 yaşını aşmamış olması,

Öncelikle Üniversitelerin Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri ile İktisadi İdari Bilimler Fakültelerini kazanmış olması,

Üniversiteyi yeni kazanan öğrencilerin TM puanının en az 330, MF puanının en az 330 olması

gerekmektedir.

Son sınıf öğrencilerin müracaatları kabul edilmemektedir.

TÜRKİYE DİYANET VAKFI

Türkiye Diyanet Vakfı’nın burs şartları şu halde; 

T.C. vatandaşı olmak ve 22 yaşından gün almış olmak

Birinci öğretimde eğitim görmek

Rastgele bir siyasi kuruluşa üyeliğin olmaması

Hazırlık yahut birinci sınıfa tahsil görmek

Rastgele bir disiplin cezası almamış olmak

İlahiyat ve İslami bilimler fakültesinde tahsil görüyor olmak

TÜRK PETROL VAKFI

Burs Müracaat Kuralları:

İstanbul’daki Devlet üniversitelerinde tahsil görüyor olmak.

Ders periyodunu bitirip tez periyoduna geçmiş olmak.

Not ortalaması 3.00/4.00 ya da 75/100 üzeri olmak.

Rastgele bir sebeple disiplin cezası almamış olmak.

Tahsil Kredisi hariç, öbür yerden burs almıyor olmak.

TÜRKİYE ULUSAL KÜLTÜR VAKFI

Burs Müracaat Koşulları:

Tezli Yüksek Lisans öğrencileri  (tercihen ders aşamasında)

Tercihen devlet üniversitelerinde yahut % 100 burslu olarak vakıf üniversitelerinde tahsil görüyor olmak.

Tercihen T.C. Vatandaşı olmak,  (seçilecek burslu öğrencilerin %90’ı T.C. Vatandaşı, %10’u Yabancı asıllı olacak)

YDS puanından en az 50 almış olmak yahut YÖK’ün kabul ettiği lisan imtihanından muadil puan almak, (Geleneksel Türk Sanatları ve Türk İslam Sanatları Tarihi kısımlarında tahsil gören öğrenciler bu husustan muaf sayılacaktır.)

İstanbul’daki üniversitelerde okuyor olmak,

Tam yahut yarı vakitli olarak rastgele bir yerde nizamlı çalışmamak,

Tercihen yayın potansiyeline sahip olmak

2020 KYK BURS BAŞVURUSU NE VAKİT? 

KYK burs müracaat tarihleri ile ilgili şimdi bir açıklama yapılmadı. Geçtiğimiz yıl 21 Ekim Pazartesi günü saat 23.59’a kadar devam eden burs müracaatları, e-Devlet üzerinden alındı.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nce her yıl ağustos ayı prestijiyle alınan yurt müracaatlarının, bu yıl yaşanan inanılmaz süreç sebebiyle Yükseköğretim Kurulu’nun açıklayacağı akademik takvime nazaran belirleneceği ve kamuoyuyla paylaşılacağına işaret edildi. YÖK üniversitelere gönderdiği yazıda, akademik takvimin 1 Ekim’den sonra planlanması gerektiğini bildirdi.

2020 KYK BURS FİYATI NE KADAR?

Üniversite öğrencilerinin en büyük problemlerinden biri olan maddi problemlerini aşabilmeleri maksadı ile devlet tarafından burs yahut kredi ödemeleri yapılmaktadır. Kredi herkese verilirken burs maddi durumu iyi olmayan aileler baz alınarak verilmektedir. Ama nüfusun giderek arttığını düşünerek devletin her öğrenciye burs vermesi imkansızdır. 2020-2021 eğitim öğretim devrinde KYK bursuna hak kazanamayan adaylar, burs verebilecek kurumlara gözlerini çevirdi. Bizler de öğrenciler için yeni periyotta burs veren vakıfları, kurumları ve iş adamlarını açıklıyoruz. 

Burs/kredi ölçüsü ocak ayından itibaren lisansta aylık 550 TL, yüksek lisansta 1.100 TL, doktorada da 1.650 TL olarak ödenecek.

Haber7

organik takipçi satın al | ISO 9001 Belgesi Fiyatı
50 tl deneme bonusu veren siteler hack forum hack forumu hack forum muğla escort fethiye escort bodrum escort marmaris escort gaziantep escort gaziantep escort izmir escort bedava hesaplar deneme bonusu Ataşehir escort Anadolu yakası escort Bostancı escort ankara escort Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı Manavgat Escort deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler istanbul escort istanbul escort bayan mersin escort eryaman escort